Najzákladnejší základ všetkých základov – prilbaÁno, prvým predpokladom jazdy na motorke je samozrejme samotná motorka. Ale dnes sa budeme tváriť, že prvý predpoklad máme splnený. Čo je teda predpokladom číslo dva? Bezpečnosť hlavičky makovičky. A tú zabezpečíme jedine kvalitnou prilbou.
 

 Na trhu je nekonečné množstvo prílb, od úplne obyčajných „hrncov“ na hlavu, ktoré nosia chopperáci, cez najjednoduchšie otvorené prilby prevažne pre skútristov až po naozaj „vymakané“ celointegrálové prilby na motorky. Výber prilby určite nie je ľahká záležitosť a treba pri nej zvážiť kritériá, ktoré sú pre vás osobne dôležité.

Pokiaľ je vašim kritériom v prvom rade vysoký stupeň bezpečnosti a peniaze pre vás nehrajú dôležitú rolu, trh ponúka napríklad prilby z kvalitných uhlíkových vlákien na základe stupňa tvrdosti. Ak máte záujem o skutočne vysoký štandard, ceny sa pohybujú približne okolo 900-1000€.

Ak by ste chceli čosi lacnejšie, no stále vo vysokých bezpečnostných úrovniach, cenovo dostupnejšie sú prilby z karbon-kevlaru, ktoré majú napríklad ako doplnok tvrdené a nezhmlievajúce sa plexisklo. Tu sa pohybujú ceny od 300 do 500€.

Prilby, ktoré stále spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné kritériá, no nie sú úplnými „vychytávkami“ sú tiež vyrábané z karbon-kevlaru alebo z novej technológie dlhých vlákien. Tu sa pohybujú ceny od približne 200€.

AGV K-3

AGV K-3

Ak naozaj potrebujete čosi lacné alebo jazdíte na menšej kubatúre, pri nižších rýchlostiach a ste presvedčené, že vám netreba až takú drahú prilbu, dajú sa kúpiť i úplne jednoduché prilby za naozaj nízke ceny. Dôležité však je, aby spĺňali bezpečnostné normy, takže ak nakupujete z internetu, dobre si pozrite aký tovar kupujete a taktiež predajcu, prípadne i komentáre alebo hodnotenia ostatných kupujúcich.

Či už sa riadite cenou alebo dizajnom, tvrdosťou alebo značkou, jednoznačne si na výber vhodnej prilby vymedzte dostatok času, rovnako tak ako i čítaniu skúseností iných kupujúcich na nete. Ponúkajú sa tiež rôzne testovacie videá, či články. Hlava je jednoducho vec, ktorú treba chrániť a ktorú pri jej ochrane treba aj používať.

Môžete nechať správu, alebo odkaz zo svojej stránky.

Máte iný názor, chcete komentovať?