Šaty robia človeka (a na moto tomu nie je inak)Hoci na motorkách jazdia prevažne muži, v súčasnej dobe sa k dvojkolesovým kráskam hlási čoraz viac žien a vôbec nie ako „ľadvinky“, no ako samostatne fungujúce a jazdiace moto dámy. A hoci cesty nie sú módnym mólom, oblečenie je dôležitou súčasťou každej jazdkyne, pretože na moto ide v prvom rade o bezpečnosť, a preto určite nebudeme jazdiť v sukničkách alebo rifliach. Dnes sa teda budem venovať výberu oblečenia na motorky pre dámy.Základom správnej výbavy je v prvom rade bunda. Vrchná polovica tela je totiž domovom všetkých životne dôležitých orgánov, a hoci dolná časť nie je menej hodnotná, vrch je jednoducho primárny. Pri výbere oblečenia ide o kritériá, ktoré má každá žena rôzne. Niektorým ide o vzhľad, iným o funkčnosť a iné sa zamerajú na cenu. Nech už je vašim kritériom pri nákupoch ktorékoľvek, určite neberte prvú vec, ktorá vám padne do ruky či do oka.

Pri kúpe bundy je v prvom rade dôležitý výber materiálu. Máte rady textil alebo radšej kožu? S výstužami alebo všitými chráničmi? Jednofarebné alebo s ornamentmi? Nuž, fantázii sa medze nekladú, pretože výber oblečenia je naozaj široký. Ja osobne som si kupovala textilnú bundu s pancierovým chráničom na chrbte a na lakťoch a s výstužami po bokoch. Najväčšou výhodou je odnímateľná vnútorná vrstva, ktorú môžem kedykoľvek vyprať, a potom znovu pripnúť na bundu. Ak skôr preferujete koženú bundu, myslite na to, aby vám bunda naozaj sedela a netlačila vás, pretože nie je nič horšie ako keď sa pri jazde necítite pohodlne a myslíte viac na nekomfortnosť ako na samotnú jazdu.

Moto_bunda01
Moto_bunda02

Ďalšou dôležitou vecou na zozname sú jednoznačne topánky. Či už jazdíte ako ľadvinka alebo ako jazdkyňa, pevné topánky sú naozaj nesmierne dôležité. Najlepšie sú kožené, ktoré majú spevnenú podrážku, často šróbované bočné plasty pre lepšiu bezpečnosť a samozrejme sú dostatočne vysoké, aby vám ochránili členky. Dajú sa kúpiť i lacnejšie verzie moto topánok, ktoré vyzerajú skôr ako vysoké spevnené botasky, no pri ich úrovni ochrany a bezpečnosti sa dá polemizovať. Pokiaľ by ste chceli naozaj top produkty na trhu a nevadia vám aj vyššie ceny, na trhu sú moto topánky, ktoré sú vyrobené z tvrdených plastov a ktoré sú nielen pohodlné, no najmä neskutočne bezpečné.

Moto_doplnky01
Moto_doplnky02

Ako som už písala vyššie, v sukni a rifliach by sa jazdiť nemalo, takže na rad prichádzajú nohavice. Opäť klasická základná otázka – textil alebo koža? Výber je na vás. Na trhu sú taktiež kombinácie spomenutých materiálov, ktoré ponúkajú skĺbenie cenovo prijateľnej, módne vytvarovanej a motoristicky bezpečnej verzie. Ja osobne mám opäť textilnú verziu, ktorá má rovnako ako bunda odnímateľné vnútro a navyše má chrániče kolien, vystužené časti na vnútornej strane stehien a vyvýšenú časť na ochranu krížov.

Moto_nohavice01
Moto_nohavice02

Odnímateľné vnútro

Odnímateľné vnútro

Chrániče kolien

Chrániče kolien

Nakoniec netreba zabúdať na doplnky, ktoré sú dôležité rovnako ako tri základné vyššie spomenuté súčasti moto výbavy. Jedným z veľmi vhodných doplnkov sú rukavice. Niektoré si možno poviete, že načo sú vám v lete rukavice a že sa vám lepšie jazdí bez nich, no verte, že keď začne pršať alebo sa vám do cesty postaví nejaký samovražedný vták alebo väčší hmyz, budete rady, že ich máte. Tiež sú na trhu viaceré verzie, ja mám v tomto prípade kvalitnejšiu koženú verziu s chráničmi na kĺby a nedám na ňu dopustiť.

Druhým pomocníkom v sekcii doplnkov je ľadvinový pás. To je neodmysliteľná súčasť pre každú ženu, ktorá má rada svoje telo a nechce stráviť v bolestiach pár dní na záchode, či nebodaj so zápalom niekde v nemocnici. Pomáha nielen pri udržaní tepla, ale zabraňuje tiež podfúknutiu bundy a celkovo akosi „drží pokope“ telesnú schránku počas jazdy. Pri výbere opäť ide viac menej o vaše osobné preferencie, dajú sa kúpiť rôzne verzie, no jeden si jednoznačne do výbavičky zabezpečte.

Moto_doplnky

No a nakoniec už len dámske vecičky, ktoré doplnia a podčiarknu vašu osobnosť. Šatka nie je len na okrasu, no ochráni i váš krk a zátylok pred vetrom a rovnako tak kukla nie je len pre zlodejov, no pomôže udržať hlavu v bezpečnej vzdialenosti od nepríjemného vetru či prípadného ataku hmyzu.

Takže milé dámy, hor sa na regály a vešiaky! A napriek tomu, že internet je plný moto obchodov so skvelými cenami a rôznymi akciami, radšej by som odporúčala vyskúšať si oblečenie osobne v kamennej predajni. Pretože aj vám sa môže stať (tak ako mne), že doma máte nohavice na moto vo veľkosti S, a pri kúpe druhých nohavíc vám nesadnú ani XL-kové. Nuž, strih a materiál robia jednoducho svoje. Takže pokiaľ vám nesadnú ani nohavice o dve konfekčné veľkosti väčšie ako nosíte bežne, nebojte sa, že vám narástol zadok. Pravdepodobne len potrebujete vhodnejší strih. Veľa šťastia pri nákupoch!

Môžete nechať správu, alebo odkaz zo svojej stránky.

Máte iný názor, chcete komentovať?